Nawigacja

Aktualności

Informacja dotycząca manometrów do opon pojazdów mechanicznych

 

W związku z licznymi uwagami ze strony przedsiębiorców wprowadzających do użytkowania, bądź stosujących manometry do opon pojazdów mechanicznych, Dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Bydgoszczy informuje, iż zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli (Dz. U. poz. 885) manometry do opon pojazdów mechanicznych zostały określone jako przyrządy podlegające prawnej kontroli metrologicznej obejmującej zatwierdzenie typu, legalizację pierwotną i legalizację ponowną.

            Oznacza to, że mogą być stosowane w dziedzinach określonych w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o  miarach (Dz.U. z 2019 r., poz. 541 z późn.zm.) tj. w:

  • w ochronie zdrowia, życia i środowiska;
  • w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • w ochronie praw konsumenta;
  • przy pobieraniu opłat, podatków i innych należności budżetowych oraz ustaleniu opustów, kar umownych, wynagrodzeń i odszkodowań, a także podobnych należności i świadczeń;
  • przy dokonaniu kontroli celno-skarbowej.

W konsekwencji manometry do opon pojazdów mechanicznych można wprowadzać do obrotu i użytkowania oraz stosować do w/w celów tylko wówczas, jeżeli posiadają odpowiednio ważną decyzję zatwierdzenia typu lub ważną legalizację.

Co do zasady definicja manometru zawarta jest w § 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 23 maja 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać manometry do opon pojazdów mechanicznych, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. poz.679), który stanowi: „Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o manometrze, należy przez to rozumieć przyrząd pomiarowy, przeznaczony do pomiaru ciśnienia w oponach pojazdów mechanicznych, w którym mechaniczny układ pomiarowy przenosi odkształcenie pomiarowego elementu sprężystego do urządzenia wskazującego, wskazujący różnicę ciśnienia (Pe) między ciśnieniem powietrza w oponie i ciśnieniem atmosferycznym, niewyposażonym w urządzenie wytwarzające ciśnienie, stosowany w stałych i przenośnych urządzeniach służących do pompowania opon pojazdów z napędem silnikowym.”

Przyrząd pomiarowy, który mieści się w zakresie w/w definicji manometru i posiada konstrukcję i wykonanie umożliwiające zastosowanie go w dziedzinach określonych w art. 8 ust 1 ustawy – Prawo o miarach, podlega prawnej kontroli metrologicznej w zakresie wynikającym z § 1 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. i ma do niego zastosowanie art. 8a ustawy – Prawo o miarach.

            Wszystkie inne przyrządy pomiarowe, które nie podlegają prawnej kontroli metrologicznej, stosowane w dziedzinach o których mowa we wspomnianym art. 8 ust. 1 w/w ustawy – Prawo o miarach zaleca się poddawać wzorcowaniu, w celu potwierdzenia poprawności ich wskazań. Dotyczy to zwłaszcza takich przyrządów jak: klucze dynamometryczne, pozostałe manometry stosowane do pomiaru ciśnienia w różnego rodzaju zbiornikach ciśnieniowych, kotłach, sprężarkach itp.

do góry